Keresés
Kedvencek
Kosár Kosár
Mini kosár
A kosár üres.
Ugrás a kosárhoz
Össztömeg:
  kg
Nettó összesen:
 {{model.WebDevizaNem}}
Bruttó összesen:
 {{model.WebDevizaNem}}
Menü
Termékek Menü
Fenntarthatóság az épületgépészetben - Mi fán terem az Ökológiai lábnyom?

Fenntarthatóság az épületgépészetben - Mi fán terem az Ökológiai lábnyom?

Ha építkezés előtt állsz és téged is érdekelnek a hosszú távon fenntartható megoldások, akkor az alábbi Cu Impex tippek neked szólnak!

Mi fán terem az Ökológiai lábnyom?


Az ökológiai lábnyom kifejezés két kanadai ökológustól, William Reestől és Mathis Wackernageltől származik. Ez egy érték, melyet az erőforrásmenedzselésben és a társadalom tervezésben használjak, annak kimutatására, hogy a társadalomnak milyen mennyiségű földre és vízre van szüksége önmaga fenntartásához, valamint a termelt hulladék mennyiségének elnyeréséhez.

 

Ez az érték kiszámítható magánszemélyekre, ember csoportokra, régiókra és vállalkozásokra is.

Egy személy ökológiai lábnyoma nagyban függ az életkörülményeitől: a személy által fogyasztott termékektől, a választott közlekedési módjától vagy az életterének használt lakás/ház fajlagos adatától ( m2 / fő ) – ezek határozzák meg a személyenkénti ökológiai lábnyomot.
Az ökológiai lábnyom analízis az egyes csoportok (pl: város) fogyasztási szokásai alapján (energia, étel, víz, építőanyag) határozza meg a relatív fogyasztást és ezen adatok tudatában próbálja a fogyasztókat rábírni az erőforrások gazdaságosabb felhasználásra és fogyasztói társadalmi szokásaik megváltoztatására ( Pl:Újrahasznosítás)

 

Mi az a megújuló energia?


A fosszilis energiaforrással szemben (kőszén, kőolaj, földgáz, pb-gáz), amely nem tud megújulni, vagyis egy idő után elfogy, a megújuló energiaforrások (vagyis a zöld energiák: napenergia, szélenergia, víz energia, geotermikus energia stb) korlátlan mennyiségben állnak rendelkezésre. 
 

Hogyan csökkenthető az Ökológiai lábnyom az épületgépészetben?

 

  • Napelem és hőszivattyú – azaz a fenntartható fűtési rendszer

Az egyik leghatékonyabb épületgépészeti megoldás az épületek fűtésének tekintetében a hőszivattyús technológia, mely alkalmas az épületek fűtésére, hűtésére, meleg víz előállításra, de megújuló energiával működik.

A megújuló energia úgy jelenik meg a napelemes rendszer és a hőszivattyú kapcsolatában, hogy a napelemes rendszer által megtermelt villamos energia látja el a ház/lakás fűtés és meleg víz igényét a hőszivattyús rendszer által, így ez az energia hatékony rendszer nem csak a bolygóra nehezedő nyomást mérsékelik, de a rezsi költségeket is.

  • Központi víztisztítás: 

Tény, hogy az otthonunk vízhálózatába munkálatok, karbantartási műveletek során könnyen kerülhetnek szennyeződések (Pl: rozsda), ez a szennyeződés még nagyobb mértékben előfordulhat abban az esetben, ha az otthonunkba a víz saját kútból érkezik. Ennek elkerülése érdekében remek választás egy központi vízszűrő rendszer, amely biztosítja a lebegő szennyeződésektől mentes, higiénikus, kitűnő minőségű vizet.

A háztartásokban használt víz tisztító rendszerek nagyban hozzá járulnak a műanyag palack használatának csökkentéséhez, amely nagy lépés az adott háztartás ökológiai lábnyomának csökkentéséhez. 
Így ha úgy döntünk, hogy otthonunkba víz tisztító berendezést telepítünk, nem csak magunk és családunk számára biztosítunk kiváló minőségű vizet, de egy lépést teszünk környezetünk védelme érdekében.

 

  • Légtechnikai berendezések:  

A szellőző rendszer tervezésénél a cél, az optimális levegő minőség! 
Az adott helyiségben keletkezett szennyezett levegőt minél hatékonyabban és gyorsabban szükséges egészséges friss levegőre cserélni, egy jól megválasztott légtechnikai rendszerrel  a levegőcsere optimalizálható, az adott helységben tartózkodók számára így a lehető legjobb minőségű levegő biztosítható.
 Ám nem csak a felhasználó egészségére van egy szellőző rendszer jó hatással, hiszen tudjuk, hogy a háztartások nagy százalékban járulnak hozzá az üvegházhatású gázok kibocsájtásához, így egy jól megválasztott légtechnikai rendszer telepítésével hozzájárulhatunk az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez, vagyis a környezet védelméhez.
Az energiafelhasználás csökkentéséhez feltétlenül szükséges a lakásban lévő levegő áramlásának optimalizálása és a megfelelő légcsere.

    

Szöveg?