Keresés
Kedvencek
Kosár Kosár
Mini kosár
A kosár üres.
Ugrás a kosárhoz
Össztömeg:
  kg
Nettó összesen:
 {{model.WebDevizaNem}}
Bruttó összesen:
 {{model.WebDevizaNem}}
Menü
Termékek Menü
Kazánválasztó kisokos!

Kazánválasztó kisokos!

A kazán kiválasztásakor kiemelten fontos, hogy olyan készüléket válasszunk, amelyhez biztosított a hazai szervízhálózat és az alkatrész-utánpótlás, így elkerülhetjük a későbbi kellemetlenségeket.

Mi alapján döntsünk, ha kazánt választunk? 


A beruházás típusa:

•    Új építésű ház vagy lakás
•    Meglévő ingatlan fűtéskorszerűsítése

Új építésű ingatlan: Az első lépés a gázszolgáltatóval történő szerződéskötés. Ha már rendelkezünk érvényes szerződéssel, érdemes épületgépész mérnököt felkeresni, aki a helyszíni felmérés alapján segít a megfelelő gázkészülék kiválasztásában, elkészíti a szükséges gáztervet, és elintézi az engedélyeztetést a szakhatóságoknál. Csak ezek után kezdődhet el a kivitelezés.


Meglévő ingatlan korszerűsítése: Ha van érvényes gázszolgáltatói szerződésünk, és az ingatlanban már működő gázkészülék és gázmérő is van, épületgépész mérnök segítségét kell kérni, aki a helyszíni felmérés után javaslatot tesz a megfelelő gázkészülékre, elkészíti a gáztervet, és az engedélyeztetést is elvégzi. Még ha van is üzemelő gázrendszerünk, annak módosítása csak a szükséges tervek és engedélyek birtokában lehetséges!
Fontos megjegyezni, hogy gázvezeték-szerelést kizárólag olyan szakember végezhet, aki érvényes, fényképes gázszerelői igazolvánnyal rendelkezik.

Mennyi meleg vízre van szükségünk?


Az igények felméréséhez érdemes néhány alapvető tényezőt figyelembe venni. Az első és legfontosabb kérdés, hogy hányan élnek a háztartásban. Ezt követően lényeges, hogy hány fürdőszoba áll rendelkezésre, valamint hogy azok hogyan vannak felszerelve. Van-e csak egy zuhanyzó, esetleg fürdőkád is, vagy akár egy nagy sarokkád hidromasszázs funkcióval? Számít az is, hogy egy időben hányan használják a meleg vizet: például csak egy ember zuhanyzik, vagy előfordul, hogy több személy egy időben fürdik, zuhanyzik vagy mosogat. Mindezek fontos tényezők a megfelelő melegvíz-előállítási megoldás kiválasztásakor.


Költséghatékony megoldás: kombicirkó!


Az egyik legelterjedtebb megoldás a kombicirkó rendszer. Működése egyszerű: amikor megnyitjuk a melegvizes csapot, a víz áthalad a kazánon, ami a gázláng segítségével egy hőcserélőn keresztül felmelegíti azt. Ez mindaddig tart, amíg el nem zárjuk a csapot. Fűtési szezonban a melegvíz előállításának idejére a fűtés szünetel, de ez rövid ideig nem okoz számottevő hőveszteséget a lakásban. A kombicirkó gazdaságos, mivel csak annyi ideig melegít vizet, amíg valóban szükség van rá.
Probléma akkor jelentkezhet, ha ugyanabban az időben más is használja a meleg vizet, például egy másik fürdőszobában vagy a konyhában. Ekkor előfordulhat, hogy a zuhanyból hirtelen hideg víz jön, majd a melegvíz újra visszatér, ha más elzárja a csapot. Ez azért történik, mert egy átlagos, 24 kW-os kombi kazán 9-12 liter/perc melegvíz előállítására képes, miközben egy zuhany- vagy mosogatócsaptelep 8-11 liter/perc vizet használ. Így a kazán nem tud egyszerre két helyen megfelelő mennyiségű meleg vizet biztosítani. A 28 kW-os készülékek már akár 16 liter/perc vízhozamot is biztosítanak, de ilyen esetben a fűtőteljesítmény indokolatlanul magas lehet.


Nagyobb használati melegvíz-komfort helytakarékos megoldással


A kombi kazánoknál magasabb melegvíz-komfortot biztosítanak a kisebb-nagyobb kapacitású, beépített tárolós fali készülékek. Ezek általában 20-24 kW teljesítményűek.


Az ilyen tárolós kazánok a puffertérben tartják a már előállított meleg vizet, amelyet azonnal felhasználhatunk, amikor megnyitjuk a csapot. A kazán pedig automatikusan pótolja és felmelegíti a vizet, így hosszabb ideig és egyenletesen biztosít melegvizet. Ez jelentős előnyt jelent a kombi cirkóval szemben.
Ezen túlmenően az ilyen típusú készülékek csatlakoztathatók cirkulációs hálózatra is, így a HMV cirkulációs szivattyú segítségével a távolabbi csapoknál is azonnal rendelkezésre áll a meleg víz, ami csökkenti a várakozási időt, és jelentős energiát és vizet takaríthat meg.
Annak ellenére, hogy ezek a készülékek több funkciót nyújtanak, helyigényük nem sokkal nagyobb, mint a kombi cirkóé. 


Indirekt tároló:


Az indirekt tárolóval érhető el a legmagasabb melegvíz-komfort és a legnagyobb mennyiségű melegvíz. Ez a rendszer szinte bármilyen energiaforrással képes melegvizet előállítani, legyen szó gázkazánról, kandallóról, szilárd tüzelésű kazánról, napkollektorról, hőszivattyúról, elektromos fűtőszálról, vagy ezek kombinációjáról. Ráadásul egyszerre akár két-három különböző hőtermelővel is összeköthető.
Az ilyen tárolók egy vagy két hőcserélővel rendelkeznek, és akár elektromos fűtőszállal is bővíthetők. Például, ha a felső hőcserélőt gázkazánnal fűtjük, akkor a tárolóba elektromos fűtést is telepíthetünk, míg az alsó hőcserélőre ráköthetjük a vízteres kandallót vagy más megújuló energiaforrást.

Ezen felül az indirekt tárolók cirkulációs hálózatra is köthetők, és méretüktől függően szinte korlátlan mennyiségű melegvizet tudnak biztosítani. Ezáltal egyszerre több fürdőszobában is lehet zuhanyozni, fürdeni, és akár a konyhában is mosogatni. Ideális megoldás lehet panziók, társasházak melegvíz-igényeinek kielégítésére is.
Bár ez a rendszer a legmagasabb szintű műszaki megoldást nyújtja, kiépítése összetettebb és költségesebb, mint más megoldások. Viszont, ha a legmagasabb szintű melegvíz-komfortot szeretnénk elérni, ez a tökéletes választás.

Gázkazán csere lehetőségek és típusok:


Két fő gázkazán típust különböztetünk meg: a nyílt égésterűt és a zárt égésterűt.

A nyílt égésterű kazán a helyiség levegőjét használja az égéshez, míg a zárt égésterű a kültérből szívja be az oxigént.


A nyílt égésterű kazánok ma már elavultnak és akár veszélyesnek is tekinthetők.

Amikor ezeket beszerelték, gondoskodtak a megfelelő szellőzésről, azonban az ablakok és ajtók cseréje, valamint a szellőzőnyílások lezárása miatt ezek a készülékek életveszélyessé válhatnak. Ha nincs megfelelő légáramlás, a kazán nemcsak nem fog működni, de a helyiség oxigénszintje is veszélyesen lecsökkenhet.
Egy másik kockázat a kémény állapota. A régi gázkazánok kéményei gyakran már nem felelnek meg a mai biztonsági előírásoknak. A kémények belső felülete erodálódhat, és a törmelék vagy a korom felhalmozódása csökkentheti a kémény nyílását, ami szén-monoxid visszaáramláshoz vezethet, ami halálos is lehet.
A fenti okok miatt a nyíltégésterű kazánokat fokozatosan kivonták a forgalomból, helyüket pedig a zárt égésterű, korszerűbb és biztonságosabb kazánok vették át. A szabályozások és előírások is támogatják ezt az irányt, például a kondenzációs kazánokról szóló rendelet.

 

Kondenzációs kazán: az új szabvány


A kondenzációs kazánok ma az egyetlen olyan típusú kazánok, amelyek telepítésére engedélyt kaphatunk. Ezek a kazánok zárt égésterűek, és különböznek a régi turbós kazánoktól a kémény kialakításában. A korábbi kazánok esetében az égéstermék egy csövön keresztül távozott, míg a kondenzációs kazánoknál két cső található: az egyik friss levegőt szív be, a másik pedig az égésterméket vezeti ki.
A kondenzációs technológia lényege, hogy a távozó égéstermékben maradt hőt is visszaforgatja a rendszerbe, így energiát takarít meg. Emellett kevesebb káros anyagot bocsát ki, így környezetbarátabb, mint elődei.

Mivel üzemeltetése olcsóbb, hosszú távon gyorsan megtérülhet a kondenzációs kazánba történő befektetés, különösen padló- vagy falfűtéssel kombinálva. Ha radiátorral szeretnénk használni, érdemes a lakás hőszigetelését is javítani, hogy a kazán hatékonysága maximális legyen.


Létezik olyan átmeneti megoldás is, hogy a kondenzációs kazánt a régi turbós kazán kéményébe is be lehet kötni, ami jelentősen csökkentheti a csere költségeit. Azonban ez csak ideiglenes megoldás, hiszen a kémény cseréje előbb-utóbb elkerülhetetlen lesz.

Szöveg?